click to enable zoom
Harita Hazırlanıyor logo
Filters

Beşiktaş’ta Kiralık Daire

  • slider
  • slider
  • slider
by Fahri Erdoğdu
Ocak 22, 2015

Beşiktaş’ta Kiralık Daire, emlakçılarla müşteriler arasında merhaba gibi birşeydir adeta. Neden bu duruma gelmiştir bir de işin gerisine bakalım.

Beşiktaş “İstanbul’un orta yeri” gibidir. Beşiktaş Taksim’e, Karaköy’e, Beyazıt’a, Kadıköy’e, Boğaza ulaşımı kolay ve yakındır.

Beşiktaş’ta Satılık Daire Fiyatları

Beşiktaş’ta apartman daireleri 400.000.-TL ile 2.500.000.-TL arasındadır. Asgari ile azami daire fiyatları arasındaki uçurumunun bu kadar çok olmasının sebebi deniz gören dairelerin kalitesinin ve standartının yüksek olması ve deniz görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu konut stoğu yanısıra C ve B+ olmak üzere Beşiktaş’ta kiralık ofis de bulunmaktadır.

Beşiktaş’ın bir yanı deniz olması yerleşimin her yerde olduğu gibi daire şeklinde olmasına imkan vermeyip elips biçiminde ve elipsin yarısı şeklindedir. Denizin hemen kıyısında Kamu binaları vardır. Bunların hepsi tarihi eser niteliklidir. Başbakanlık çalışma ofisi ,Kaymakamlık, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Devlet Konuk evi Beşiktaş İskelesi, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Beşiktaş Vapur İskelesi, Ortaköy istikametinde  Mimar Sinan üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi , Barbaros İlkokulu (Şimdi Four Seasons Oteli, )Feriye Karakolu, ve çeşitli Kamu ve özel şirketlere ait binalar vardır. Bu binalar  Beşiktaş’ın deniz tarafını tutmaktadır. Denizi arka tarafı ise boğaza giden transit yol gibidir. İskele tarafından Ortaköy istikametine doğru sağlı sollu seyrek dükkanlardan sonra Çırağan setüstü başlayıp Yıldız camii ve Yıldız Parkının tarihi yüksek duvarlarıyla ortaköye kadar uzandığından pek  konut binaları bulunmamaktadır.

Beşiktaş’ta Kiralık Daire Arayanlar

Beşiktaş'ta Kiralık Daire

Beşiktaş’ta Kiralık Daire

Beşiktaş’ta kiralık daire arayan gençler Beşiktaş’taki veya yakınındaki üniversitede okuyordur, mesela Fındıklı’daki, Beyazıt’taki, Sultanahmet’deki, Bahçelievler’deki, Maslak’taki, Üsküdar’daki, Kadıköy’deki, Göztepe’deki üniversiteler gibi. Beşiktaş’ta kiralık daire arayanlar yalnızca öğrenciler değildir. Beşiktaş’ın yerleşik halkından ayrı yukarıda sıraladığımız binalarda çalışan devlet ve özel sektör çalışanlarının bir çoğu da Beşiktaş’ta ikamet etmektedir.Bu da Beşiktaş’ın dikeyde yapılaşmaya elvermeyen tarihi durumundan dolayı Beşiktaş’taki satılık daire fiyatlarının artmasına, Beşiktaş’ta kiralık daire fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Özetleyecek olursak arzın az, talebin çok olması Beşiktaş’ta daire kiralarının ve satış fiyatlarının artmasına neden olmaktadır.

 

Beşiktaş’ta kiralık daire stoğu sayısında ise değişiklik olmamakta, eskiler boşalıp yerlerine yeniler gelmesi sebebi ve coğrafi sınırları olan tarihi bir semt olması sebebi ile çoğu gayrimenkul stoğu da yaşça oldukça eskidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir