click to enable zoom
Harita Hazırlanıyor logo
Filters

6 Adımda Ofis Kiralamak

 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider

Beli mesleklerin belli bölgelerde olması gereğinden kiralık ofis, büro işyeri arayanların düne göre ihtiyaçları ve aradıkları özellikler değişti. Eskiden kullanılan apartman daireleri ve iş hanları bu ihtiyaçları bir yere kadar karşılamakta  ve bazı değişikliklere ihtiyaç duyulmaktaydı.. Tabiî ki  mekanın  istenen hale gelmesi masraf ve zaman kaybı demektir.

İş yerlerinde olması gerekenler ve aranan bu değişiklikler yeni yapılan konut ve iş yerlerinin zamanımız ihtiyaçlarını  karşılayacak şekilde olması gereğini doğurdu.

Ayrıca yeni çıkan iş güvenliği yasalarına göre genel olarak ve bazı iş kollarına özgü imkan ve donanımı, bazı iş kollarına göre daha ayrı donanım gerekliliği ve bazı şartların yerine gelmesi zorunluluğunu da getirdi.Mesela doktor muayenehanelerinin bulunduğu binalarda sedye sığacak asansör ve geniş kapı olma şartı, daire içinde wc ve lavabo ,yangın merdiveni ve iki ayrı çıkış kapısı olma zorunluluğu, bina önüne araç giriş çıkış imkanı gibi.

En İyi Ofis Nasıl Kiralanır?

Artık bir ofis ve işyerinin yalnızca boyalarının yapılmış yerlerinin laminat kaplanması, elektrik düğme ve aydınlatma armatürlerinin geleceği yere kabloların çekilmesi yeterli olmamaktadır.oysa şimdi aşağıdakilere bakılıyor.

Kiralayacaginiz-Ofis-Toplu-Tasimaya-Yakin-Olmali

Kiralayacağınız ofis toplu taşımaya yakın olmalı.

Metroya, otobüs durağına, tramvaya, vapura ve metrobüse yakın olan ofis kiralamak hem müşterileriniz hem de çalışanlarınız için avantajlıdır. Kolay personel alır, kolay müşteri getirebilirsiniz.

Kiralayacaginiz-ofis-prestijli-binada-olmali

Kiralayacağınız ofis prestijli binada olmalı.

Bina görünümü, tasarımı, görülürlüğü ne kadar prestijli olursa hem çalışanlarınız hem de müşterileriniz size ve işinize saygı duyar. Başarıya ulaşmanız da buna göre hızlı olacaktır.

Kiralayacaginiz-ofisin-bulundugu-binanin-guvenligi-olmali

Kiralayacağınız ofisin bulunduğu binanın güvenliği olmalı.

İster kamera ile ister insanla sağlanan teknolojik veya manuel de olsa bir güvenlik donanımı olmalı. Kimin girip çıktığı önemli değil mi çalıştığınız binaya. Hırsızlık vb. tehditler sizi ve çalışanlarınızı olduğu kadar potansiyel ve mevcut müşterilerinizi de rahatsız eder.

Kiralayacaginiz-ofisin-bulundugu-binada-otopark-imkani- olmali

Kiralayacağınız ofisin bulunduğu binada otopark imkanı olmalı.

Her ne kadar toplu taşıma özendirilmeliyse de otopark imkanı hem şirketinizin ufak tefek ürün getir götürlerinde hem de prestijli müşterilerinizin sizi ziyaret etmesinde öneli olacaktır. Hatta kiralayacağınız ofisin otoparkı sizden aidat yerine sadece kullanımlarda bedel alıyorsa bu harika olacaktır.

Kiralayacaginiz-ofiste-fiber-internet-hatti-olmali

Kiralayacağınız ofiste fiber internet hattı olmalı.

Sürekli değişen altyapı imkanları olsa da ofisinizin bulunduğu binada fiber internet veya optik altyapı internet bulunması sizi hem maliyetler anlamında rahat ettirecektir hem de ofisinize ait kişisel internet bağlantı sorunlarından kurtaracaktır. Unutmayın sorunu olmayan bir ofisin en az 5-6 ayda bir internet bağlantı sorunu olabilmekte.

Kiralayacaginiz-ofis-elektrik-kesintisine-maruz-kalmamali

Kiralayacağınız ofis elektrik kesintisine maruz kalmamalı.

Malum teknoloji ilerledi ve bir an bile elektriksiz yapamaz hale geldik. Eskiden elektrik kesilince ışıklar giderdi şimdi internet, elektronik telefon santrali, klima gibi vazgeçilmezlerimiz elden gidiyor. Bu sebeple kiralayacağınız ofis mutlaka jeneratör imkanına sahip olmalı.

Kiralayacaginiz-Ofis-Altyapi-Gelisimlerine-Imkan-Tanimali

Kiralayacağınız ofis altyapı geliştirmelerine imkan vermeli.

Yükseltilmiş yer döşemesi içinden geçen bilgisayar kablolaması,(network  ağı ) elektrik alıcıları için tesisat ve prizler, telefon, sabit ve uydu alıcıları için tesisatların bulunması ofisinizin işleri iyiye gittiği zaman en çok ihtiyaç olacak şeydir. Ofis içerisinde iken tadilat yapmanın eziyetini çekmek istemezsiniz.

Yukarıda bahsettiğim başlıklara göre apılan bir araştırma diyor ki bu donanıma sahip ofisler diğerlerine oranla %30-40 oranında daha hızlı pazarlanmakta ve kira değerleri de % 40 ile  150 arasında artmaktadır.


One thought on “6 Adımda Ofis Kiralamak

 • gayrimenqul
  Haziran 18, 2017

  Güzel bir yazı teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir