• info@istanbulgayrimenkul.com
 • +905322739525
click to enable zoom
Harita Hazırlanıyor logo
Filters

Ofis Kiralarken Bunlara Dikkat Edin

 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
 • slider
by Fahri Erdoğdu
Temmuz 27, 2015

Ofis kiralamak, konut kiralamaktan biraz daha karmaşıktır çünkü işin içerisine ticaret kanununun girmesinin yanısıra işyeri sahibi olarak ya da yönetici olarak şirketinize karşı sorumluluklarınız da devreye girmektedir. Konut kiralamada yaptığınız hatalar sadece sizi bağlarken, ofis kiralamada yapacağınız hatalar şirketinizi bağlamaktadır.

Bu sebeple ofis kiralarken, yeni ticaret kanunu ve yeni iş yapış biçimleri ile dikkat edilmesi gereken konular da değişmektedir. Bizler de sizleri düşünerek ofis kiralamada dikkat edilmesi gereken önemli başlıkları derledik.

7 Adımda Ofisinizi Doğru Kiralayın

İskanlı Olmalı

1. Büronun bulunduğu bina yasal ve iskanlı bina olmalı çünkü ilgili belediyeden, itfaiyeden çalışma ruhsatı alırken gerekli bir belgedir. Aksi takdirde çalışma ruhsatı alınamaz.

Yetkili Emlakçı

Yetkili Emlakçı

Aracı Firma Yetkili mi?

2. Büroyu size kiraladığını beyan eden kimsenin kanuni kiralama yetkisi olmalı. Mesela mülkün sahibi ayrı, kirasını alma hakkı (intifa) ayrı kişilerde olabilir. Bu hak kiraya verenin hüviyetiyle örtüşen tapu belgesi olabilir, veya maliki tarafından noterden çıkarılmış vekaletname ile olmalı.

Tapu Kaydı Ofisle Uyumlu Olmalı

Tapu Kaydı Ofisle Uyumlu Olmalı

Tapu Kayıtları

3. Kiralanan yerin bodrumu, deposu, otoparkı, kömürlüğü, asma katı, çatı arasında uzantısı tapusunda belirtilmişmiş olmalı yer eklentileriyle tapu kayıtlarına uymalıdır. Tutarsızlık varsa bina yöneticisi ve kapıcısıyla konuşulmalıdır.

gayrimenkul sahipleri

Gayrimenkul Sahipleri

Mal Sahibi Bir Kişi/Kurum mu?

4. Kiraya verilen yerin maliki birden fazla ise diğer maliklerin muvaffakatı olmalıdır. Aksi taktirde diğer mal sahipleri ile kontrat yapmamış olursunuz ki, bu tüm verdiğiniz paraların boşa gitmesi anlamına yani kandırıldığınız anlamına gelir.

Yonetim Planı Incelenmeli

Yonetim Planı Incelenmeli

Yönetim Planı İşinize Müsade Ediyor mu?

5. Kiralanacak yerin hangi işlere olur hangi işlere olmaz şeklindeki izin ve kısıtlamaları için tapuya kayıtlı yönetim planına bakılmalıdır. Yönetim planı, kat mülkiyeti kurulmuş tüm binalarda mevcuttur. Bina yönetiminde mutlaka yönetim planını inceleyin. Yönetim planına aykırı bir meslek dalında olabilir ve ofisinizi birkaç ay sonra boşaltmak zorunda kalabilirsiniz. Üstelik yaptığınız tüm masraflar da size kalacaktır.

Kiralayacağınız Ofisi Ölçün

Kiralayacağınız Ofisi Ölçün

Ölçüm Yaptınız mı?

6. Kiralanacak gayrimenkule ait görünen kısımların varlığı kontrol edilerek teslim alınmalı, ölçülerinin doğruluğuna bakılmalı. Çünkü bina yönetimine ödenecek aidatlar tapudaki sayı ve metrekare veya hissesine göre yapılır. Örneğin tapuda bodrumu var görünen fakat sonradan kullanılmayıp da binanın makine dairesine katılan kısmın aidatı mal sahibinden alınır. Kira, kiralama sürecindeki en belirgin nokta iken diğer konular görüldüğü gibi daha belirsizdir. Bu belirsizliği sizlerden başkası netleştiremez.

Kiralama Dönemi Tapuya Şerh Edilmeli

Kiralama Dönemi Tapuya Şerh Edilmeli

Kira Kontratı Uzun Süreli mi?

7. Kiralama döneminin uzun olması kararlaştırılmışsa kiracı lehine bu süre tapuya şerh edilmelidir. Böylece tüm hukuki süreçlerde ve yatırımlarınızda güvenceniz bu şerh olacaktır.

kefil

Kefil

Kefaletin Süresi Belli mi?

8. Kefil varsa kefilliğin süresi, miktarı kefil tarafından el yazısıyla yazılmalıdır. Süresi belli olmayan kefalet ile, sizlere kefil olan kişilerin de finansal güvencesini ortadan kaldırmamalısınız.


One thought on “Ofis Kiralarken Bunlara Dikkat Edin

 • Sultanbeyli satılık daire
  Nisan 28, 2017

  çok güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.